A jog támogat, ha okosan használja!

Bármelyik módszerrel adja ki ingatlanát, ezeket az ügyvédi tippeket Ön is azonnal hasznosíthatja. Hiszen rengeteg megírt, aláírt, felmondott vagy éppen bírósági vitában megismert bérleti szerződésben és bérleti jogviszonyban elkövetett hiba alapján állítottuk össze, azért, hogy Ön a mások hibáiból tanulhasson ügyvédeink segítségével.

1.) Kivel szerződjön?

2.) Aláíráskor mire figyeljen?

3.) Ha nem fizet a bérlő, mit tegyen máris? 

4.) Hogyan módosítsa a szerződést? 

5.) Mi történjen, ha lejárt a felmondási idő? 

1.) TIPP: Ha teheti, csak megbízható, ellenőrzött, ismerős vagy üzleti partner által ajánlott bérlőnek adja ki értékes ingatlanát…

…akivel ápoljon személyes jó kapcsolatot (pl. a bérleti díjat is vegye át személyesen és a lakást, irodát, ipari ingatlant is olykor-olykor ellenőrizze egy látogatással).

HA NEM így jár el, máris apró kockázatokat okoz magának. Tegyen meg mindent a sikeres ingatlan bérbeadásért már az elejétől kezdve…

 

2.)  TIPP: Már az aláíráskor gondoljon a bérleti szerződés felmondására. Részletesen szabályozza ne csak a rendes felmondás, hanem…

…a bérleti díj nem fizetése miatti azonnali felmondás és a lakás, iroda, raktár kiürítésének gyors menetét is.

 

HA NEM így jár el, az történik, hogy vita keletkezik még azon is: vajon fel lehetett-e mondani a szerződést azon a módon, ahogy a bérlő megtette. Jobb az elején szabályozni a felmondást – még akkor, amikor nincs is szó a szerződés megszüntetéséről!

 

3.) A bérleti díj nem fizetésekor már az első alkalommal udvariasan ám határozottan – és bizonyítható módon! – szólítsa fel a bérlőt a fizetésre, és…

…szabjon rövid (ésszerű, akár 5-8 munkanapos) határidőt, melyet Ön is jegyezzen meg!

HA NEM, az történik majd, hogy a bérlő vitatkozni fog, és joggal hivatkozhat akár arra is, hogy Önnek ez nem is volt fontos, hiszen még felszólítást sem küldött (vagy ha igen, nem is volt benne határidő.) Ön legyen precíz és gondos, hiszen egy több millió forintos lakás vagy iroda használata a tét, igaz?

 4.) TIPP: Az idő pénz: ha a felmondás indokai fennállnak, 2 dolgot máris tehet: i) mondjon fel azonnal – ám jogszerűen ! –  ii) vagy kényszerítse a bérlőt olyan helyzetbe, hogy…

… módosítsák a szerződést közösen, így bent maradhat még, ha fizet, de az eddigi hibás gyakorlatot módosítsák szigorúbb megállapodásokkal.

 

HA NEM ezt teszi, az történhet, hogy a felmondási idő eltelik, a bérlő bent marad, Ön pedig nem módosított a megállapodást. Így egy vitás és jogilag kétértelmű helyzet alakul ki, de nem Ön lesz a saját ingatlanában, hanem a bérlő használja azt. Az ilyen helyzeteket el KELL kerülni!

 

5.)  TIPP: Ha felmondta a szerződést, a felmondási idő lejárata napján azonnal kezdeményezze a nem fizető bérlő kiköltöztetését az ingatlanból. Ne várjon és…

… kérjük, hogy azt se feledje: a nem fizető bérlő bent lévő ingóságain Önnek törvényes zálogjoga van, éljen vele!

 

HA NEM ÍGY JÁR EL, akkor az történik hogy a bérlő bent marad, vagy elköltözik, de akkor is még tartozni fog Önnek. Ha jelzálogjogánál fogva nem tartja meg a bérlő dolgait (de csak a tartozás erejéig!), hanem hagyja, hogy kiköltözzön, elveszíti a lehetséges fedezeteket az adósság behajtásához. Legyen figyelmes, gondolkodjon előre!

 

(Forrás: http://www.drnemethlaw.hu)